inc/00_LS/pruvodci/jak-vybirat-televize.html

Jak vybírat televize?

Úvodem

Máte v plánu zakoupení nové televize, ale nevíte, pro kterou se rozhodnout a která vyhoví vašim potřebám? Nechcete investovat do drahých modelů a zároveň se obáváte, že levnější modely nebudou splňovat vaše nároky na kvalitní obraz nebo že nebudou mít dostatečný počet funkcí? Pak Vám může pomoci náš průvodce výběrem televizí, který vám snad napoví, jaká televize s jakými parametry bude právě pro vás ta pravá.

Z čeho vybírat?

LCD televize

Klasická LCD technologie je dnes již překonána modernějšími, konkrétně LED a OLED panely, které jsou v mnoha parametrech vyspělejší. Pro nenáročné uživatele, přecházející z klasické CRT televize, jsou ale stále dobrou volbou.

  • Nízká cena
  • Vysoký jas
  • Nízká spotřeba
  • Černá barva není zcela černá
  • Horší pozorovací úhly
  • Delší doba odezvy

LED televize

Většina dnes prodávaných televizí má LED panel, který je zatím nejlepším kompromisem mezi cenou a kvalitou obrazu. Postupně tato technologie vytlačuje televize a jiná zařízení se staršími LCD panely. LED televize jsou určeny pro všechny, kdo se nespokojí se starším typem podsvícení a zároveň nechtějí utrácet mnoho peněz za nejnovější OLED televize.

  • Menší spotřeba oproti LCD televizím
  • Dobrý kontrast
  • Vysoký jas
  • Vyšší cena oproti LCD televizím
  • Horší pozorovací úhly

OLED televize

Už dnes je možno zakoupit OLED televize několika výrobců, které díky své opravdu vysoké ceně nalákají jen skutečné technologické fajnšmekry. Dokud nedojde k výraznému poklesu cen, nebude tato nadějná technologie budoucnosti cenově dostupná pro většinu běžných zákazníků.

  • Kvalitní obraz
  • Tvarová různorodost zařízení
  • Menší spotřeba elektrické energie
  • Ne zcela vyřešené nedostatky OLED zobrazovače
  • Velmi vysoká cena

Funkce a parametry televizí

Televize je v mnoha domácnostech centrem zábavy a informací. Při jejím výběru je proto dobré sledovat několik parametrů uvedených v tomto průvodci. Následující popis parametrů by Vám tak měl usnadnit výběr té televize, která Vám bude maximálně vyhovovat.

Stejně jako u jiných produktů i zde dostanete za více peněz lepší výbavu v podobě větší uhlopříčky, vyššího rozlišení, lepší konektivity či více funkcí.

Zobrazovací frekvence

Frekvence v Hz má udávat počet snímků za sekundu, které může obrazovka zobrazit. V prvé řadě je ale potřeba zmínit fakt, že výrobci u svých televizí často udávají hodnotu frekvence vyšší, než jaká je ve skutečnosti. Tento fakt vychází z marketingového soupeření jednotlivých výrobců mezi sebou a snahou nalákat zákazníka na vyšší číslo, než jakou má konkurence. Obrazovky mají skutečné frekvence 50 Hz, 100 Hz a 220 Hz. Může se pak klidně stát, že televize, u níž výrobce udává obnovovací frekvenci 800 Hz, má ve skutečnosti jen 100 Hz. Toto označování je tedy mnohými výrobci zkresleno a při nákupu se podle něj nelze řídit.

Tunery

Drtivá většina dnes prodávaných televizí je vybavena DVB-T a DVB-C tunery. DVB-T slouží pro příjem digitálního pozemního vysílání, v podstatě tak již nepotřebujete další zařízení v podobě set-top-boxu a televize si sama dékoduje digitální signál. DVB-C pak představuje tuner pro příjem digitálního kabelového vysílání, čímž také odpadá nutnost používat externí zařízení pro dekódování tohoto vysílání. Vybrané modely televizí pak disponují i DVB-S tunerem, který umožňuje přijímat satelitní signál pomocí vložené karty a satelitní paraboly. Stejně jako u předchozích tunerů tak není nutno k televizi připojit externí zařízení pro příjem satelitního signálu. V poslední době je ovšem dobré se zaměřit i na tuner DVB-T2 s podporou h.265/HEVC, který u nás nastupuje jako nový standard digitálního vysílání.

Úhlopříčka

Velikost displeje se uvádí jak v centimetrech, tak v palcích (1 palec = 2,54 cm). Uhlopříčka je pak pomyslná spojnice mezi levým horním rohem a pravým dolním rohem obrazovky. Jak velkou uhlopříčku zvolit je na každém z Vás. Pokud si chcete maximálně vychutnat Váš oblíbený film a zároveň disponujete dostatečně velkým prostorem, je vhodná větší uhlopříčka (zhruba od 107 cm). Důležité je nezapomenout na doporučenou vzdálenost pro sledování televize.

Konektivita

Pro připojení externích zařízení, jako jsou DVD a Blu-ray přehrávače, herní konzole, externí uložiště, mobilní telefony a dalších zařízení, je potřeba se orientovat v nejrůznějších pojmech v oblasti konektivity televizí.

HDMI slouží k obrazovému i zvukovému přenosu mezi dvěma zařízeními. Nejčastěji se HDMI používá pro připojení externích zařízení k televizi. Těmito externími zařízeními jsou například DVD nebo Blu-ray přehrávače, herní konzole, satelitní přijímače, notebooky, počítače nebo například digitální kamery a fotoaparáty.

DLNA zjednodušeně řečeno umožňuje například v televizoru bezdrátově přehrávat multimediální obsah v podobě videí nebo obrázků z externích zařízení, jako jsou počítače, síťové disky NAS, mobilní telefony, fotoaparáty a videokamery, která podporují právě DLNA protokol.

MHL představuje způsob kabelového připojení přenosných elektronických zařízení, např. mobilních telefonů a tabletů k televizi s vysokou obrazovou a zvukovou kvalitou.

WiDi (Intel Wireless Display) je moderní bezdrátovou obdobou HDMI, kdy lze do televize nebo projektoru přenést obraz a zvuk z přenosného zařízení pomocí bezdrátové internetové sítě.

Wi-Fi je dnes ve většině chytrých televizí standardem a představuje tak elegantní způsob bezdrátového připojení televize k internetu, případně pro připojení externích zařízení prostřednictvím bezdrátové sítě k televizi.

NFC je bezkontaktní technologií pro párování a přenos souborů mezi dvěma zařízeními. Po přiložení mobilního telefonu podporující NFC k televizi se tyto mezi sebou jednoduše a rychle spárují a televize pak například půjde ovládat pomocí mobilního telefonu.

CI slot se kromě settopboxu a satelitního přijímače stále častěji nacházejí také v televizích. Slouží k doplnění dekodéru kódovaného signálu, u nás se jedná především o Cryptoworks modul do CI slotu.

USB je televize vybavena pro připojení externích zařízení a uložišť, pomocí kabelu tak lze například přehrávat a zobrazovat multimediální obsah z uložišť a zařízení.

3D

3D technologie slouží pro větší požitek z filmů, kdy výsledný obraz je tvořen prostorovým efektem, který vyvolává pocit „vystupujících“ objektů z obrazovky. V převážné většině 3D televizorů se můžete setkat s aktivní technologií, která je postavená na spínaných aktivních brýlích. Nevýhodou je, že jsou aktivní brýle těžší o zabudovanou elektroniku a baterie, které je nutno dobíjet. Druhou nejpoužívanější 3D technologií je pasivní metoda promítání. Výhodou pasivní technologie je použití pasivních 3D brýlí, které jsou lehké díky absenci elektroniky a baterií a jsou značně levnější než brýle aktivní. Nevýhodou mohou být menší pozorovací úhly, což znamená, že je potřeba 3D obraz sledovat v horizontální ose televizoru.

Smart TV

V překladu z angličtiny výraz Smart TV znamená chytrá televize. Tento druh televizí je na trhu stále více žádaný a zákazníci jej upřednostňují před obyčejnými televizory. Chytré televize disponují speciálními funkcemi, které je dostávají na zcela jinou úroveň v oblasti jejich použitelnosti. Díky možnosti připojení chytré televize k internetu lze například surfovat na internetu, sledovat videa na YouTube, ovládat televizi chytrým telefonem, instalovat dodatečné aplikace a hry či sdílet média v rámci domácí sítě.

HbbTV

Hybrid Broadcast Broadband je kombinací klasického digitálního vysílání a internetu. V České republice tuto službu poskytuje Česká televize. Princip spočívá v tom, že při sledování programu ČT1, se na obrazovce zobrazí volba „ČT menu“. Po stisku příslušného tlačítka na dálkovém ovladači se pak dostaneme na rozhraní elektronického programového průvodce (EPG), kde lze jednoduše zvolit jednu z funkcí HbbTV, které se liší s ohledem na právě sledovanou televizní stanici. V případě České televize lze zobrazit například „iVysílání“, které v podstatě obsahuje internetovou databázi všech pořadů na všech programových stanicích České televize a tyto pak přehrávat přímo na TV.

 
 
 
 
 
 
Odběr novinek

Pravidelně čersté informace

773362000

V pracovní dny 9:00 - 17:00

info@exasoft.cz

Pište Vaše dotazy a připomínky

 
 

© ExaSoft Holding a.s.   Technické řešení © 2024 CyberSoft s.r.o. Tyto stránky používají soubory cookies, více informací se můžete dozvědět zde.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


Zobrazit klasickou verzi